Tradičný prvomájový Memoriál v Šaštíne-Strážach

04.05.2013 20:11

V správnom pomere namiešaná začínajúca šachová generácia, mladí vyzretejší šachisti, ale tiež skúsení borci sa stretli 1.mája v Šaštíne-Strážach, aby si uctili pamiatku zosnulého šachistu Štefana Gürschinga a zmerali si navzájom svoje šachové schopnosti. 6. ročník memoriálu bol tradične jednodňový, 9 kolový turnaj s hracím tempom 2x15 minút na partiu, ktorý organizuje Šachový klub Gymnázium Šaštín-Stráže a Mesto Šaštín-Stráže. Šachy sú kráľovskou hrou a preto historické prostredie kláštora pri Národnej Bazilike Sedembolestnej Panny Márie ideálne dotváralo atmosféru turnaja.

Tento rok k nám zavítalo 38 šachistov. Piati šachisti z Moravy a jeden z Rakúska dali turnaju punc medzinárodnosti. Prušánky, Ratiškovice, Zwerndorf, Osuské, Orechová Potôň, Holíč, Gbely, Štefanov, Senica, Krásňany, Devínska Nová Ves, Piešťany, Myjava, Šaštín-Stráže. Nie je to iba turnaj pre blízke Záhorie. Je jasné, že láka aj šachistov zo širokého okolia. Organizátori udelili 6 cien podľa poradia, ocenili najstaršieho, najmladšieho účastníka, najvyššie umiestnenú ženu i najlepšieho žiaka do 15 rokov. Menšie vecné ceny si však odniesli všetci účastníci.

Na turnaji sa stretlo viacero generácií, veď najmladšieho Jána Tomana z Ratiškovíc a najstaršieho Jozefa Veselského z ŠK Potôňska Veža delilo viac ako 6 desaťročí. 71 ročný pán Veselský, ktorý sa turnaja zúčastnil po prvý krát, si dokonca pamätá svoju partiu s nebohým pánom Gürschingom, ktorú odohrali na jar v roku 1964! Organizátorom prisľúbil kópiu zápisu tejto historickej partie.

Najvyššie umiestnenou ženou v turnaji, ktorá si zároveň prebrala aj cenu pre najlepšieho žiaka do 15 rokov, bola nádejná mladá šachistka z ŠK Kúpele Piešťany Andrea Slabá, ktorá sa umiestila celkovo na 20.mieste, pričom nazbierala 4,5 boda.

O celkové víťazstvo v turnaji bola do posledného kola veľká bitka. Napokon zvíťazil, so ziskom 8 bodov, talentovaný šachista z ŠK Osuské Martin Pagerka. Pamätník, pán Jozef Veselský získal 7,5 boda a zaslúžene mu patrilo 2.miesto v turnaji. O bod za ním zaostal Teuber Andreas z Tj Podlužan Prušánky a obsadil 3.miesto. Papierové predpoklady sa takto naplnili, pretože práve títo traja šachisti majú približne rovnakú výkonnosť vyše 2180 elo bodov a boli favoritmi turnaja.

Najvyššie umiestneným šachistom z nášho Šachového klubu Gymnázium Šaštín-Stráže bol Tomáš Kanka. So ziskom 5,5 boda obsadil konečné 12.miesto. S 5 bodovým ziskom skončil 16-ty Oliver Krídl. Monika Škrabáková skončila 28. a získala 3,5 boda. Štefan Babic za ňou zaostal o pol boda a obsadil 31.miesto. Ďalší žiak GJB Juraj Klimeš, ktorý však je reprezentantom ŠK Štefanov, sa umiestnil na 14.mieste, keď nazbieral 5,5 boda.

Chcem sa poďakovať sponzorom, bez ktorých by turnaj nebol takým akým je a tiež rozhodcovi Rasťovi Diviakovi, ktorý rok čo rok dohliada na dodržiavanie pravidiel. Mňa a Jaroslava Suchánka, ako zástupcov organizátorov turnaja, veľmi teší vzrastajúci záujem o náš turnaj a veríme, že 7.ročník bude rekordným v účasti a prekoná hranicu 40 šachistov. Už teraz vás srdečne pozývame na 7.ročník Memoriálu, ktorý sa uskutoční opäť 1.mája. V roku 2014 tento sviatočný deň padne na štvrtok.