Človek je krásny nielen vtedy, keď má pružný krok

17.10.2012 16:56

 

    "Človek je krásny nielen vtedy, keď má pružný krok. Človek je krásny podľa múdrosti, čo zračí sa mu v oku, podľa vrások a bielych vlasov, podľa slov, keď ponára sa v hovore s deťmi do rokov, keď aj on bol mladý. Človek je krásny vtedy, keď ho ľudia majú radi."

    Malá skupina žiakov našej školy navštívila v piatok 12.10.2012 Domov dôchodcov v Šaštíne-Strážach. K prvákom a ich triednej sa pridal don František Čunderlík a vychovávateľ Lukáš Vrábel. Mali možnosť stretnúť hneď niekoľko ľudí, ktorých krok už nie je taký pružný, ruky sú roztrasené, oči vidia len pomocou okuliarov. No predsa sú krásni.

    Aký to bol zážitok? „Čakali nás usadení v jedálni domova, pokorne zahĺbení do vlastných myšlienok. Usmievavá sestrička nám otvorila dvere a úsmevy zažiarili i na tvárach babičiek a deduškov. Prišli sme ich potešiť, povzbudiť, skrátiť dlhú chvíľu. Začali sme spievať piesne, spolu s Monikinou gitarou a Paľovými husľami a naše hlasy boli zo začiatku roztrasené. No ich vďačné pohľady nám dodali odvahu. Zarecitovali sme báseň, pozvali sme ich i do tanca a ich ubolené nohy sa rozhýbali v pomalom valčíkovom rytme. Nie dlho, iba chvíľku, síl nebolo veľa. S veľkou vďakou prijali i naše papierové origami srdiečka s myšlienkou na zamyslenie, vlastnoručne vyrobené prvákmi na hodinách umenia a kultúry. Potom sa rozprúdila živá diskusia v skupinkách. Boli zvedaví, odkiaľ sú naši študenti, ako sa im darí v štúdiu. A naopak, žiaci sa zaujímali o ich život. Začali teda spomínať.... na miesta, kde prežili svoj život, na ťažkú prácu a neľahké, ale krásne detstvo. Porozprávali nám tiež o ich súčasnom živote, pochválili starostlivosť sestričiek v domove. Úsmevy sa pri rozhovoroch striedali so slzami... na ich i našich tvárach. Na záver krásne poďakovanie za návštevu od najstaršej 96-ročnej obyvateľky domova a požehnanie od dona Čunderlíka. Krásne stretnutie!" 

 „Každý, kto je malý chlapec, bude raz aj dedko. Dedka všetci v úcte majú, dedko vie vraj všetko. “ – hovorí jedna báseň. Nezabúdajme na to. I my budeme raz starí. Starší ľudia sú krásni vďaka svojej životnej múdrosti. Prejavujme im úctu, ukážme náš záujem a venujme svoj čas, pomáhajme im. A to nielen v októbri, ktorý je mesiacom úcty k starším. My ďakujeme vám, milé babičky a deduškovia, za hlboký zážitok. 

-kv-

ďalšie fotografie